Урок №7 Води суходолу Євразії. Річки.Озера.



Урок №7 Води суходолу Євразії. Річки.Озера.
Розподіл вод суходолу на материку.
Євразія багата усіма видами внутрішніх вод: річками, озерами, болотами, підземними водами, льодовиками, великими областями вічної мерзлоти, які займають найбільші площі у світі.
Оскільки клімат та рельєф різних частин Євразії неоднаковий, то води суходолу розподілені по території материка дуже нерівномірно.
Унаслідок значних кліматичних відмінностей води суходолу розміщені на території Євразії вкрай нерівномірно. Найгустіша їх мережа спостерігається на океанічних узбережжях. З просуванням у глиб материка кількість водойм зменшується.

2. Особливості річкових систем материка
Тільки в Євразії річки належать до басейнів усіх чотирьох океанів, а басейн внутрішнього стоку є найбільшим у світі.
Найбільшу водостічну площу має Північний Льодовитий океан. Найбільші річки: Об, Єнісей, Лена, Печора, Північна Двіна, Індигірка, Колима. Живлення переважно снігове, узимку надовго замерзають.
Басейн Тихого океану — найбільші річки: Янцзи, Хуанхе, Амур, Меконг. Переважає дощове живлення (мусонні дощі влітку).
Басейн Індійського океану — найбільші річки: Інд, Ґанґ із Брахмапутрою, Тигр і Євфрат. Живлення — переважно дощове, а у верхів’ях — льодовиково- дощове. Улітку під час мусонних дощів і танення гірських льодовиків розливаються, узимку — міліють.
Басейн Атлантичного океану — більшість річок Європи. На крайньому заході річки мають дощове живлення, повноводні протягом року (Сена, Темза, Рейн, Ельба). Річки середньої Європи мають переважно снігове живлення, повінь навесні, межень — влітку (Одер, Дунай, Дніпро, Дністер, Дон).
До річок басейну внутрішнього стоку належать Волґа, Урал, Сирдар’я, Амудар’я.
3. Найбільші річки Євразії
Янцзи (Блакитна ріка) — найбільша річка Євразії, бере початок на пустельній північно-східній окраїні Тибету. У верхній течії має глибоке русло й приймає велику кількість приток, які стікають із гір. Рясні мусонні дощі часто спричинюють катастрофічні повені.
•   Волґа — найбільша з річок Європи, типова рівнинна річка з повільною течією. Бере початок на Валдайській височині, витікаючи непримітним струмком із невеликого болота. У своїй течії на південь Волга приймає сотні приток, найбільші з яких — Ока й Кама. Весняна повінь.
•   Дунай — міжнародна річка, перетинає територію десяти європейських держав. У нижній течії утворює велику дельту із сотнями мілких рукавів і приток.
•   Дніпро — головна річка України. Бере початок на Валдайській височині, перетинає Росію, Білорусь і 981 км тече територією України. Дніпро приймає близько 1000 приток, має весняну повінь й змішане живлення. Із грудня до середини березня замерзає. Дніпро є найбільшою судноплавною річкою України та важливим джерелом водопостачання.
4. Значення річок (прочитати у підручнику).
 ОЗЕРА
На нашому материку є безліч унікальних та неповторних за своєю природою озер. Про їхню унікальна природу в різних народів складено багато поетичних рядків.
Озера Євразії різні за походженням улоговин, розмірами, глибинами, солоністю й розміщені нерівномірно.
Найбільша кількість озер на північному заході Євразії.
Льодовиково-тектонічне походження: Ладозьке (найбільше в Європі) й Онезьке. Льодовикові — Женевське, Боденське.
Тектонічні — Байкал, Іссик-Куль, Мертве море.
Вулканічні — поширені на Камчатці, Японських і Філіппінських островах, Малайському архіпелазі.
Залишкові (реліктові) — збережені на місці давніх водойм, які існували в умовах вологішого клімату: Каспійське й Аральське моря.
2. Видатні озера Євразії
Байкал — найглибше озеро планети. Глибина — 1642 м, протяжність 636 км, найбільша ширина 79 км; містить понад 20 % запасів поверхневих прісних вод земної кулі. Впадає 1123 річки, витікає лише одна Ангара.
Каспійське море — найбільше за площею озеро у світі. На території, яку воно займає, — 376 тис. км2,— могли б розміститися така велика європейська держава, як Німеччина. Основною водною артерією, яку живить Каспій, є Волґа.
Балхаш у Центральній Азії — єдине у світі озеро, де солоність води в різних його частинах суттєво відрізняється. У західній частині Балхашу вода прісна, а у східній — солонувата. Річка Ілі, яка, впадаючи в озеро, опрісняє його західну частину, витягнута. Серпоподібна форма озера перешкоджає швидкому перемішуванню води.
Мертве море — розташоване на північному заході Аравійського півострова в найглибшій западині світу на 295 м нижче від рівня океану. Узбережжя Мертвого моря є найнижчою частиною суходолу на Землі. Солоність води в морі становить 260-270 %о.
Сарезьке озеро на Памірі — одне з наймолодших на земній кулі: утворилося 1911 р. під час землетрусу внаслідок перекриття річки Мургаб величезною брилою. Озеро «висить» над родючими долинами на висоті 3250 м над рівнем моря.
Іссик-Куль на Тянь-Шані — одне з найкрасивіших озер світу, назва перекладається з киргизької як «Тепле озеро». Вода в озері ніколи не замерзає.
Озеро Світязь — «український Байкал» — найглибше озеро України — понад 58 м.
Аральське море — сумний рекордсмен, зона екологічного лиха. Від початку 60-х рр. ХХ ст. море площа озера зменшилася понад у чотири рази. Це пов’язано із забором вод річок, які впадають у нього,— Амудар’ї й Сирдар’ї на зрошення. До висихання було четвертим у світі озером за площею водного дзеркала.
3. Зміна стану водойм під впливом господарської діяльності

Проблеми
Шляхи вирішення
• Нестача прісних вод у посушливих районах та районах великого скупчення населення;
• забруднення природних водойм промисловими та побутовими відходами, обміління річок та озер через надмірні витрати водних ресурсів на зрошення полів
(в Азії зосереджено 3/4 зрошуваних полів усього світу)
• Заощадливе використання водних багатств;
• запровадження технологій замкнутого циклу з використання води на підприємствах;
• опріснення морських вод;
• відновлення річкових та озерних екосистем шляхом запровадження природоохоронних заходів

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
■   Опрацюйте відповідний  параграф у підручнику
■   Випереджальне (окремим учням): підготуйте повідомлення про озера- рекордсмени Євразії.
   Складіть кросворд (8-10 запитань) «Річки та озера Євразії».
Тестове завдання активне
Завдання необхідно виконати до  21 квітня 17:00 

Код доступу 622066
Попросіть учнів використати цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Шановні семикласники! На  моєму блозі ви побачите теоретичний матеріал, практичні вправи та тестування по темам , які знаходяться справа.Б...