7клас Урок №14 Атлантичний океан



7клас Урок №14 Атлантичний океан
Атлантичний океан простягається від субарктичних широт до Антарктиди. Він межує з Тихим океаном на південному заході, Індійським – на південному сході та Північним Льодовитим – на півночі


Площа океану – 91,7 млн. км2..
Максимальна глибина – 8742 м (жолоб Пуерто-Ріко).
Кількість морів – 16.
Найбільші моря – Саргасове, Карибське, Середземне.
Найбільша затока – Мексиканська.
Найбільші острови та групи островів – Великі Антильські, Великобританія, Ньюфаундленд, Ісландія, Ірландія.
Найпотужніші течії – Гольфстрім, Бразильська, Північна і Південна пасатні (теплі), Бенгальська, Лабрадорська, Канарська, Західних Вітрів (холодні).
Атлантичний океан простягається від субарктичних широт до Антарктиди. Він межує з Тихим океаном на південному заході, Індійським – на південному сході та Північним Льодовитим – на півночі.

     Берегова лінія материків, що омиваються водами Атлантичного океану, дуже розчленована тільки у Північній півкулі. Тут є багато внутрішніх морів, особливо на сході.
Більша частина островів розташована біля суходолу і має материкове походження. Шельфова зона океану невелика – 7% його площі.
Атлантичний океан люди почали освоювати ще з прадавніх часів. Починаючи з XV ст. Атлантичний океан стає головним водним шляхом людства і свого значення не втрачає й нині.
Перший період дослідження океану тривав до середини XVIII ст. Він характеризувався вивченням розподілу океанічних вод і встановленням меж океану. Пізніше проводились глибоководні дослідження і вивчались властивості водних мас. Комплексні дослідження природи Атлантики розпочались з кінця XIX ст.
У наш час понад 40 наукових кораблів з різних країн продовжують вивчати природу океану. Океанологи ретельно досліджують взаємодію океану і атмосфери, спостерігають за Гольфстрімом та іншими течіями, за рухом айсбергів.
Згідно з теорією літосферних плит Атлантичний океан є відносно молодим. Майже меридіональне простягається Серединно-Атлантичний хребет, який розділяє ложе океану на дві приблизно рівні частини. На півночі окремі вершини хребта підносяться над водою у вигляді вулканічних островів, найбільшим з яких є Ісландія.
Материкова обмілина найбільшу ширину має у Північному та Балтійському морях. Тут шельф простягається на 200-400 км.

Оскільки Атлантичний океан знаходиться в усіх кліматичних поясах, клімат його просторів досить різноманітний. Більша частина океану розташована у тропічних та помірних широтах. Кліматичні умови тут визначають пасати і західні вітри. Найбільшої сили вітри досягають у помірних широтах південної частини Атлантичного океану.
У районі Північної Атлантики поблизу о. Ісландія знаходиться центр зародження циклонів, які значною мірою впливають на природу всієї Північної півкулі.
Середні температури поверхневих вод в Атлантичному океані значно нижчі, ніж у Тихому. Це пояснюється впливом холодних вод і льоду, що надходять з Північного Льодовитого океану та з Антарктики.
Течії в Атлантичному океані, внаслідок значної його протяжності з півночі на південь, мають майже меридіональне спрямування. Вони характеризуються надзвичайною активністю переміщення водних мас з одних широт в інші. Найпотужнішими теплими течіями є Гольфстрім, Бразильська, Північна і Південна пасатні, холодними – Течія Західних вітрів, Бенгальська, Лабрадорська, Канарська.
У високих широтах трапляється багато айсбергів та дрейфуючої криги. Айсберги на півночі сповзають з Гренландії, а на півдні – з Антарктиди. Тепер за рухом айсбергів спостерігають за допомогою штучних супутників Землі.
Органічний світ Атлантичного океану за видовим складом бідніший, ніж Тихого. Це пояснюється геологічною молодістю першого і дещо прохолоднішими кліматичними умовами. Але, незважаючи на обмежену кількість видів, запаси риби та інших морських тварин у цьому океані досить значні.
В Атлантичному океані є майже всі природні пояси. Своєрідністю виділяються природні комплекси окремих морів та заток. Особливо це стосується внутрішніх морів: Середземного, Чорного, Північного та Балтійського.
Органічний світ більш багатий у помірних широтах. Найсприятливіші умови життя багатьох видів риб склались у північній та північно-західній частині океану, де змішуються потоки теплих і холодних течій. Тут промислове значення мають тріска, оселедець, морський окунь, скумбрія, мойва.
У північному субтропічному поясі знаходиться Саргасове море, відоме велетенськими саргасовими водоростями.
Через Атлантичний океан пролягають найважливіші морські шляхи, що сполучають країни Європи й Африки з Новим Світом. На узбережжі і островах Атлантичного океану знаходяться всесвітньовідомі райони відпочинку та туризму.
Історично склалося, що Атлантичний океан давно став місцем інтенсивного рибальства і звіропромислу на китів, тюленів, моржів. Більша частина вилову риби припадає на північну частину океану. Крім риби в океані добувають крабів, кальмарів, омарів, устриць, лангустів.
Дно Атлантичного океану багате на корисні копалини. Підводні родовища кам'яного вугілля видобувають Велика Британія і Канада. З морського дна видобувають нафту в Мексиканській та Гвінейській затоках, Північному морі.
Останнім часом надмірний вилов риби і промисел морських тварин призвели до значного скорочення біологічних ресурсів Атлантики, а тому необхідні термінові заходи, спрямовані на відновлення їх запасів. Викликає тривогу екологічний стан Середземного та Північного морів.
Найбільшим джерелом забруднення Північного моря є нафта, робота бурових платформ. Атлантичний океан вже не в змозі самоочищатись та відновлювати свої біологічні ресурси
Цікаві факти про океан

-Вчені вважають, що Атлантичний океан на нашій планеті з’явився не відразу. Дуже давно сотні мільйонів років тому був один материк, до якого входили сучасні материки дві Америки, Європа, Африка, Антарктида. Протягом останніх 40 мільйонів років на Землі відбулися тектонічні процеси, розподілилися материки туди, де вони зараз перебувають і розкрився океанський басейн. Подібні процеси вчені спостерігають і сьогодні. 
-Атлантичний океан мав різні назви в давні часи. Стародавні греки його називали морем за Геракловими стовпами. Пізніше його називали Атлантик, Море Мороку, Західний океан. Сучасну назву океан отримав від картографа Вальдземюллера на початку 16 століття. Чому океан носить таку назву суперечки ведуться досі. Згідно з однією з версій назву океан отримав від стародавнього затонулого материка Атлантиди. Деякі історики висувають свою версію про те, що назву океан отримав від титана Атланта, який жив, як стверджують древні греки, на крайньому Заході і тримав небосхил на своїх плечах.
-У порівнянні з Тихим, Атлантичному океану належить почесне друге місце в різних областях. Це другий за площею і глибиною океан планети. Найглибшим місцем в Атлантиці вважається Південно-Сандвічів жолоб, глибина якого складає 8 500 метрів. А ось по солоності води Атлантичний океан знаходиться на першому місці.
-Через нього проходить тепла течія Гольфстрім, яка дарує м’який і теплий клімат європейським державам, які мають вихід у відкритий океан. Можна порівняти цифри: кількість тепла, яке переноситься цією течією, можна виробити тільки разом узятим електростанціям в кількості 1000000 станцій.
-Атлантичний океан перетинає всі земні кліматичні пояси. Це своєрідна межа, яка розділяє Старий і Новий світ.
-В Атлантиці, на території Белізського природного рифа розташований незвичайний об’єкт — блакитна дірка. Це підводна печера глибиною 120 метрів. Тут мають строго окреслений контур кордону темної і світлої води. І спостерігач, який дивиться на поверхню океану зверху, бачить дірку блакитну і більшу.
-Рис4 Блакитна діра
-Кількість риби, яку відловлюють в Атлантиці, нітрохи не менше, ніж у Тихому океані, це не дивлячись на різницю в площі Атлантичного і Тихого океана. Популярна особливо в рибалок сардина, оселедець, тріска, камбала. Атлантичний океан багатий і на різноманітні делікатеси: кальмари, устриці, каракатиці, мідії та ін.
-Сьогодні нікого не здивуєш прямими безпосадковими перельотами через Атлантику. А раніше такий політ був великим ризиком і прирівнювався до подвигу. У 1927 році американець Чарльз Ліндберг першим наважився його вчинити. Колумб був першим мореплавцем, який ризикнув переплисти Атлантичний океан.
-Острів-гігант Гренландія знаходиться на півночі Атлантики, якому немає рівних за величиною на нашій планеті.


-У Атлантичному океані знаходиться найбільший далекий острів на нашій Землі — Буве, який знаходиться на відстані 1600 км від мису Доброї Надії.
-В Атлантиці кількість океанічної води за обсягом дорівнює обсягом води, отриманої з розтопленого льоду в Антарктиді. В Атлантичному океані є Саргасове море, яке не має берегових кордонів. У нього кордони окреслені тільки океанічними течіями.
- Атлантичний океан — це безліч загадок. Одна з них — Бермудський трикутник, зона, що знаходиться в розташуванні Бермудських островів, в якій пропало безвісти багато судів і літаків.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ
Домашнє завдання:
-прочитати  відповідний параграф  у підручнику
ТЕСТУВАННЯ
Тестове  завдання активне
Завдання необхідно виконати до  18 травня 17:00 
Код доступу 757148
 використайте цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua










Комментариев нет:

Отправить комментарий

Шановні семикласники! На  моєму блозі ви побачите теоретичний матеріал, практичні вправи та тестування по темам , які знаходяться справа.Б...